Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna www.akadseniora.fora.pl
Forum Aktywnego Seniora
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projekty i akcje dotyczące seniorów
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna -> Dobre Przykłady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pon 13:56, 26 Sie 2013    Temat postu: Akademia Zdrowego Życia

Tekst dotyczący Akademii Zdrowego Życia, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Projekt Akademia Zdrowego Życia Stowarzyszenia Wspierania Ontologii UNICORN jest skierowany do osób, które ukończyły 60 r. ż. Realizowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013. Projekt proponuje seniorom z Krakowa udział w takich zajęciach, jak samoobrona, taniec, nordic walking, gimnastyka. Ponadto organizowane są warsztaty psychologiczne, wykład ze specjalistą ds. zdrowego żywienia, konsultacje z onkologiem, kurs zdrowego gotowania (na który można przyjść razem z rodziną i znajomymi) oraz warsztat fotograficzny.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 10:51, 27 Sie 2013    Temat postu: Projekt "smartSENIOR"

Tekst dotyczący projektu "smartSENIOR", opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Projekt „smartSENIOR” był realizowany przez Fundację na rzecz Kobiet JA KOBIETA, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy oraz organizację mali bracia Ubogich. Jego celem było przyczynienie się do zmniejszenia wykluczenia społecznego i cyfrowego osób powyżej 60 r. ż. Ponadto, organizatorzy chcieli zainteresować producentów nowych urządzeń niedocenianą grupą odbiorców, jaką są seniorzy korzystający z nowych technologii.
Obejmował on szkolenia komputerowe, spotkania grupowe dotyczące wykorzystywania nowoczesnych technologii takich jak smartfony i tablety, spotkania grupowe, seminaria, wykłady oraz filmiki dotyczące bankowości i oszczędzania, a także spotkania indywidualne i grupowe z prawnikiem i psychologiem.
Z projektu mogli skorzystać starsi mieszkańcy warszawskiego Ursynowa pomiędzy listopadem 2012 r. a czerwcem 2013 r. Był on współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 11:25, 27 Sie 2013    Temat postu: Projekt "EuROPEAN"

Tekst dotyczący projektu "EuROPEAN", opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Projekt „EuROPEAN” był realizowany w Polsce przez Fundację na rzecz Kobiet JA KOBIETA przez dwa lata od 2009 r. Celem było przyczynienie się do ochrony starszych osób przed przemocą i zaniedbaniem, aby mogli oni żyć godnie i bezpiecznie, poprzez stworzenie ogólnoeuropejskiej sieci informacyjnej dotyczącej tych kwestii. W sieci (www.preventelderabuse.eu) znalazły się informacje na temat zapobiegania przemocy wobec osób starszych oraz miała ona służyć jako miejsce, gdzie mogą się połączyć zainteresowane tym osoby.
Ponadto, można tam znaleźć informacje dotyczące przyczyn przemocy i zaniedbań wobec osób starszych w różnych państwach oraz odpowiedniego podejścia do tych problemów, co doprowadziło do stworzenia wszechstronnych podstaw dobrych praktyk w polityce.
Liderem projektu jest holenderska organizacja ANBO, do partnerów należą organizacje z Czech, Słowacji, Słowenii, Grecji, Włoch, Austrii, Irlandii, Holandii.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 11:39, 27 Sie 2013    Temat postu:

zangazumy sie bardziej w takie projekty a bedzie ich wiecej
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 12:01, 27 Sie 2013    Temat postu: Projekt "Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości"

Tekst dotyczący projektu "Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości", opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze strony internetowej: inkubator45plus.pl

Celem projektu „Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości” był wzrost przedsiębiorczości osób powyżej 45 r. ż. w województwie mazowieckim poprzez wsparcie szkoleniowo – doradcze i finansowe. Projekt był realizowany przez Fundację „Fundusz Współpracy” w partnerstwie z Fundacją Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM od 15 grudnia 2010 r. do 14 grudnia 2012 r.
Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości miał pomóc osobom powyżej 45 r. ż., które chciały rozpocząć własną działalność gospodarczą, poprzez szkolenia, indywidualne doradztwo, nabywanie wiedzy i kompetencji na drodze ku przedsiębiorczości.
W ramach projektu utworzono Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości, gdzie odbywały się spotkania i szkolenia, poprowadzono doradztwo i szkolenia wstępne, a następnie odbył się konkurs wniosków o przyznanie jednorazowej dotacji na rozwój przedsiębiorczości, którego zwycięzcy otrzymali wsparcie finansowe i szkoleniowo-doradcze.
Projekt „Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 13:12, 27 Sie 2013    Temat postu: Centrum Inicjatyw Społecznych w Poznaniu

Tekst dotyczący Centrum Inicjatyw Społecznych w Poznaniu, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji zawartych na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu to miejska jednostka organizacyjna powołana z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów. Jej celem jest pomoc osobom powyżej 50 r. ż. w podniesieniu jakości życia i aktywizacji oraz walka ze stereotypami dotyczącymi osób starszych. Przy Centrum IS działa Poznański Wolontariat 50+, który skupia seniorów działających na rzecz innych, a także Punkt Informacji 50+, w którym można dowiedzieć się, co dzieje się w mieście, dokąd można pójść po wsparcie i jak zorganizować czas wolny.
Centrum IS realizuje wiele projektów, jeden z nich – „Senioralni. Poznań”, w ramach którego zorganizowano Senioralia, został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej”. Obecnie działa akcja Wolontariat Literacki, w której zainteresowane osoby mogą pisać różnego rodzaju teksty, głównie dotyczące starości, które zostaną opublikowane nieodpłatnie na stronie Centrum.
Ciekawą inicjatywą wydaje się również storytelling (ang. opowiadanie historii) – jest to metoda opowiadania historii osobom starszym, która łączy różnego rodzaju zasłyszane wydarzenia i przeczytane książki z realiami życia słuchaczy oraz talentem aktorskim. Centrum postanowiło w 2012 r. zorganizować casting, w którym wybrano 3 osoby oraz cykl szkoleń opowiadania historii. Następnie, 13 grudnia 2012 r. w Teatrze Nowym seniorzy mieli szansę zobaczyć występy opowiadaczy. Ponadto, od stycznia do marca 2012 r. storytellerzy uczestniczyli w cyklu spotkań z seniorami mieszkającymi w poznańskich domach pomocy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 13:42, 27 Sie 2013    Temat postu: Wolontariat 50+

Tekst dotyczący programu "Same plusy. Wolontariat 50+", opracowany przez Małgorzatę Kutypę.

Program „Same plusy. Wolontariat 50+”
[link widoczny dla zalogowanych]
Program „Same plusy. Wolontariat 50+” był realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Elblągu. Finansowany zaś był ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Fundacji Grupy TP. Program był realizowany od września 2006 r. do grudnia 2007 r., a jego celem była promocja wolontariatu w grupie osób powyżej 50 r. ż. i w środowisku Elbląga.
W 2006 r. w ramach programu przeprowadzono badanie o postawach organizacji i ludzi wobec wolontariatu osób powyżej 50 r. ż. Następnie zorganizowane zostały warsztaty i szkolenia dla seniorów zainteresowanych wolontariatem, które po zakończeniu zajęć zaczęły pracować w wybranych instytucjach. Na koniec programu zorganizowana została kampania promująca wolontariat osób powyżej 50 r. ż. poprzez wystawę fotografii, film, poradnik dla instytucji zainteresowanych starszymi wolontariuszami, plakaty oraz broszury.

Projekt „Wolontariat 50+. Pomorskie – razem w działaniu!”
[link widoczny dla zalogowanych]
Celem tego projektu jest rozwój wolontariatu osób powyżej 50 r. ż. w województwie pomorskim. W 2011 r. zostały przeprowadzone szkolenia dla wolontariuszy oraz organizacji i instytucji zainteresowanych ich współpracą. Poruszane były prawne aspekty wolontariatu, informacje, jak zorganizować udane inicjatywy międzypokoleniowe oraz specyfika współpracy ze starszymi osobami. Sami wolontariusze zaś w ramach warsztatów mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami. Ponadto, opublikowany został praktyczny poradnik na temat wolontariatu osób po pięćdziesiątym roku życia.
Projekt był prowadzony przez Fundację Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!” w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 oraz Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.

Projekt „Taste the Culture!”, czyli zasmakuj kultury – Wolontariat Seniorów w ramach programu Grundtvig.
[link widoczny dla zalogowanych]
Projekt ten, prowadzony w partnerstwie przez Fundację „FERSO” w Łodzi oraz organizację Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. z Fürstenwalde w Niemczech, ma na celu integrację obywateli Unii Europejskiej oraz włączenie nieaktywnych zawodowo seniorów w działania społeczne. Wolontariusze wzięli udział w działaniach promujących ich lokalne zwyczaje kulinarne, jednak głównym zadaniem była promocja aktywnej postawy obywatelskiej oraz nawiązanie dialogu międzykulturowego.
Zaplanowano wysłanie trzech grup dwuosobowych starszych wolontariuszy z Polski do niemieckiej organizacji Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V (ostatnia grupa wyjedzie w marcu 2014 r.) oraz goszczenie dwóch trzyosobowych grup starszych wolontariuszy z Niemiec w Polsce.
Projekt miał przyczynić się do rozwoju osobistego dwunastu seniorów, zacieśnić współpracę między partnerami projektu oraz dać szansę społecznościom lokalnym skorzystania z potencjału seniorów jako źródła wiedzy i doświadczenia.
Program Grundtvig jest jednym z czterech głównych programów sektorowych wchodzących w skład programu „Uczenie się przez całe życie”. Dotyczy on ogólnej niezawodowej edukacji osób starszych i skierowany jest do organizacji zajmujących się tą kwestią. W ramach projekty podejmowane są różne akcje, dotyczące też wolontariatu seniorów.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Wto 12:47, 10 Wrz 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pon 17:03, 09 Wrz 2013    Temat postu: Publikacja Obywatel/ka Senior/ka

W Łodzi zakończył się projekt Obywatel/ka Senior/ka. Podsumowanie i wiele informacji przydatnych dla Seniorów, także w Krakowie, można znaleźc w publikacji dostępnej w Internecie pod adresem:
[link widoczny dla zalogowanych]
Z publikacji można się dowiedzieć min. o: sztuce prowadzenia debaty, o tym jak i dlaczego warto korzystać z informacji publicznej, jak korzystać ze swoich praw oraz czym jest budżet obywatelski.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pon 17:33, 09 Wrz 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 10:06, 02 Paź 2013    Temat postu:

Beda gdzies jeszcze organizowane jakies projekty?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna -> Dobre Przykłady Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin