Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna www.akadseniora.fora.pl
Forum Aktywnego Seniora
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projekty i akcje dotyczące seniorów
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna -> Dobre Przykłady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 13:10, 20 Sie 2013    Temat postu: Projekty i akcje dotyczące seniorów

W tym temacie będziemy opisywać inne dobre praktyki wśród seniorów. Pojawiać się tu będą opisy różnych kampanii społecznych, projektów i akcji skierowanych do osób starszych.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 13:14, 20 Sie 2013    Temat postu: Kampania Społeczno-Edukacyjna na rzecz Osób 60+

Tekst dotyczący Kampanii Społeczno-Edukacyjnej na rzecz Osób 60+, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Kampania, prowadzona pod patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ma doprowadzić do poprawy stanu zdrowia i jakości życia osób powyżej 60 r.ż. Ideą jest edukowanie seniorów na temat ich praw i dostępu wiedzy, jednak w dłuższej perspektywie zamienia się w powszechną debatę nad sytuacją seniorów w Polsce.
Jednym z zadań jest zmniejszenie kosztów leczenia – ma do tego doprowadzić poszukiwanie systemowych rozwiązań obniżenia kosztów, jak i edukacja w zakresie stosowania zamienników leków refundowanych.
Promowane będą również inicjatywy podnoszące komfort życia seniorów, aby przyczynić się do jak najdłuższej aktywności życiowej i zawodowej osób starszych. Kampanie przewiduje utworzenie Magazynu 60+ oraz broszury edukacyjnej Akademia 60+.
Na zlecenie Programu 60+ przeprowadzono badanie świadomości, które wykazało, iż większość seniorów uważa, że w Polsce nie dba się o ich sprawy. Najczęściej pojawiało się zdanie, że o ich sprawy dba służba zdrowia lub że w ogóle nie ma instytucji, która by się tą kwestią zajmowała.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Czw 13:59, 29 Sie 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 13:17, 20 Sie 2013    Temat postu: Senioralia

Tekst dotyczący Senioraliów, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Senioralia to cykliczna impreza organizowana w całej Polce, m. in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Kołobrzegu, ale też w mniejszych miejscowościach, np. w Tomaszowie Mazowieckim czy Dąbrowie Górniczej. Główne cele imprezy to aktywizacja seniorów w obszarze działań kulturalnych i artystycznych, tworzenie więzi społecznych między pokoleniami oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów. Senioralia propagują nowoczesne formy aktywizacji osób starszych, zwłaszcza Uniwersytety Trzeciego Wieku, ale także środowiska z nimi związane i organizacje pozarządowe.
Na Senioraliach częste są wykłady otwarte o różnej tematyce – w Poznaniu można było usłyszeć o handlu międzynarodowym i zabytkach Wielkopolski, zaś w Dąbrowie Górniczej o bluesie. Przeważnie obecne są też przeglądy zespołów teatralnych, tanecznych i chórów, tak jak w Warszawie, można też zobaczyć zespoły Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jak w Kołobrzegu. W Tomaszowie Mazowieckim zaś w tym roku pokazywane były obrazy, ceramika oraz rzeźby z metalu. Ponadto, zazwyczaj obecne są stoiska informacyjne organizacji i instytucji oraz firm prezentujących ofertę dla seniorów. W Warszawie ważnym elementem okazały się być szkolenia i kursy z zakresu Nordic Walking. Wrocławscy seniorzy zaś zaprezentowali swój program „Telewizyjny Klub Seniora”.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Wto 11:35, 10 Wrz 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 13:20, 20 Sie 2013    Temat postu: Kampania społeczna "Bezpieczny Senior"

Tekst dotyczący kampanii społecznej "Bezpieczny Senior", opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Jest to kampania społeczna, która miała miejsce na Mazowszu. Jej celem było zmniejszenie liczby przestępstw popełnianych na osobach starszych, ochrona konsumentów seniorów oraz promocja zdrowego stylu życia.
W ramach kampanii przeprowadzono spotkania z policjantami, poradnictwo konsumenckie, rozprowadzono wiele materiałów informacyjnych. Ponadto, inspekcja farmaceutyczna informowała o prawach, które mają seniorzy w aptece oraz o zasadach zakupu leków. Sanepid zaś opowiadał o szczepieniach ochronnych i zasadach zdrowego żywienia. Dzięki kampanii działania różnych instytucji zostały skoordynowane.
Kampania „Bezpieczny Senior” została przeprowadzona w ramach rządowego programu Razem bezpieczniej.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 10:08, 21 Sie 2013    Temat postu: Projekty Instytutu Łukasiewicza

Tekst dotyczący projektów Instytutu Łukasiewicza w związku z Europejskim Rokiem Aktywności Społecznej 2012, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze stron internetowych: oswoicstarosc.pl oraz [link widoczny dla zalogowanych]

W ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 Instytut Łukasiewicza prowadził kilka projektów dotyczących seniorów. Jednym z nich był „Dziadkowie to skarb!”, który rozpoczął się we wrześniu 2012 r. Jego celem było promowanie solidarności międzypokoleniowej, włączenie osób starszych w życie społeczności i wzrost świadomości w zakresie znaczenia doświadczenia seniorów.
W ramach kampanii wyemitowano 10 audycji zachęcających osoby starsze do aktywności w 16 rozgłośniach Polskiego Radia. Ponadto, wydano 300 000 egzemplarzy materiałów do 22 powiatów i 182 gmin.
Ponadto, z myślą o rodzicach dorosłych dzieci powstał portal [link widoczny dla zalogowanych]. Można tam znaleźć wiele artykułów, blogi ekspertów, porady i forum dla zalogowanych użytkowników. Instytut Łukasiewicza jest merytorycznym partnerem serwisu.
W październiku 2012 r. zaczął być realizowany projekt „Oswoić starość”, współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którego celem było zwiększenie udziału osób starszych w życiu społecznym. Szczególnie promowana była działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W grudniu 2012 r. została wydana książka "OswoićStarość.pl", w której można znaleźć wywiady z ekspertami, formy i przykłady społecznej aktywności seniorów oraz ich potrzeby. Została ona wysłana do UTW z całej Polski.
Informacje o działaniach w ramach projektu Oswoić Starość i artykuły o tematyce senioralnej na stronie: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pon 17:10, 09 Wrz 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 10:58, 21 Sie 2013    Temat postu: Szkoła @ktywnego Seniora S@S

Tekst dotyczący programu Szkoła @ktywnego Seniora, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Szkoła @ktywnego Seniora to program realizowany od 2007 r. przez Polsko-Niemieckie Towarzystwo w Krakowie i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Ma on na celu zaktywizowanie środowiska osób w średnim i starszym wieku, ich integrację i samorealizację poprzez nabycie nowych umiejętności, rozwój zainteresowań, wymianę doświadczeń, realizację pomysłów. Istotnym dążeniem jest także promowanie międzypokoleniowego i interkulturowego dialogu oraz wyzwolenie kreatywności seniorów.

Program S@S składa się z 3 głównych modułów: Senior w świecie kultury i sztuki, ICT: senior w świecie nowych technologii, Senior świadomym i pełnoprawnym obywatelem. Program uwzględnia następujące podejścia: ciągła aktywność seniorów (zgodnie z metodą uczenia się przez całe życie), projekty międzynarodowe, ogólnokrajowe i lokalne oraz interakcje pomiędzy działaczami a seniorami, aby rozwinąć ich kreatywność – robić coś z nimi, nie tylko dla nich. Nowe technologie ponadto mają być jedynie środkami, nie celami samymi w sobie.
Z programu Szkoła @ktywnego Seniora skorzystało na przełomie lat 2007 – 2013 około 3500 osób. Ponad 1500 nauczyło korzystać się z komputera i Internetu. Seniorzy zostali zintegrowani w różnych grupach – artystycznych, sportowych, muzycznych. Co więcej, zorganizowanych zostało wiele międzynarodowych konferencji i spotkań, a także cyklicznych wykładów i seminariów.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 11:30, 21 Sie 2013    Temat postu: Projekt generations@school

Tekst dotyczący projektu generations@school, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Generations @ school to projekt, którego celem jest nawiązanie dialogu międzypokoleniowego między seniorami a młodzieżą szkolną. Ma on na celu przełamanie stereotypów międzypokoleniowych i zachęcanie do spędzania większej ilości czasu z osobami z innych pokoleń, dzielenie się wiedzą oraz podniesienie wiedzy na temat aktywnego starzenia się.
Projekt zachęcał do organizacji różnego rodzaju międzypokoleniowych wydarzeń w szkołach: dyskusji, gier i zabaw, zajęć artystyczno-kulturalnych. Miały one mieć miejsce około 29 kwietnia 2012 r. – Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. Projekt pomógł wykształcić kompetencje społeczne i obywatelskie wśród dzieci (zrozumienie historii jako żywego i toczącego się procesu, wykształcenie dialogu międzypokoleniowego) oraz kompetencje komunikacyjne i informacyjne wśród seniorów (np. poprzez wyrażenie osobistego doświadczenia).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 12:03, 21 Sie 2013    Temat postu: Międzypokoleniowe Dni Aktywności

Tekst dotyczący Międzypokoleniowych Dni Aktywności, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej: Strona: [link widoczny dla zalogowanych]

Wydarzenia European Seniorforce Days 2012 były obecne w całej Europie. Miały miejsce w pobliżu 1 października – Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Ich celem było zauważenie i wykorzystanie potencjału seniorów w wolontariacie. Idea Dni była realizowana w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.
Celem Roku było zwrócenie uwagi opinii publicznej na wkład seniorów do społeczeństwa. Miał również zachęcić polityków i inne istotne podmioty do podejmowania konkretnych działań skierowanych do osób starszych, a także promować aktywne starzenie się, czyli starzenie się w dobrym zdrowiu, aktywny udział i spełnienie w życiu zawodowym i więcej niezależności w życiu codziennym. Unia Europejska wspierała więc aktywność osób starszych w następujących sferach: zatrudnienie, udział w życiu społecznym i samodzielne życie.
W Polsce European Seniorforce Days miały formę konwencji jako Międzypokoleniowe Dni Aktywności. Odbyły się w dniach 24 – 26 września 2012 r. w Warszawie. W ramach dni odbyły się różnorodne występu artystyczne, konkursy, warsztaty i pokazy sportowe, prozdrowotne, z zakresu bezpieczeństwa, kreatywności, muzyki, a także ćwiczenia „Internet nie taki straszny”.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 12:39, 21 Sie 2013    Temat postu: Targi AKTYWNI 50+

Tekst dotyczący targów AKTYWNI 50+, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Targi AKTYWNI 50+ to wydarzenie organizowane co roku. Jest ono skierowane do osób, które ukończyły 50 r. ż. i ma na celu zaktywizowanie ich środowiska.
Na targach pojawiają się ze swoją ofertą różni przedsiębiorcy, producenci, firmy usługowe i organizacje pozarządowe, aby zyskać zainteresowanie osób powyżej 50 r. ż. Jest to ważne wydarzenie marketingowe i istotne źródło informacji. Obecne są jednak także warsztaty edukacyjne i artystyczne, można skorzystać z badań profilaktycznych, porad z zakresu fizjoterapii i dietetyki. Istotnym elementem jest rozrywka i występy artystów, ponadto, na targach można również zobaczyć prezentacje różnych form aktywności sportowej (w 2013 r. dużym zainteresowaniem cieszyło się tai chi). Co roku obecne są również turnieje speed badmintona.
W 2012 r. targi odbyły się także w Warszawie, towarzysząc konwencji Międzypokoleniowe Dni Aktywności. Następna edycja planowana jest na 5-6 kwietnia 2014 r. w Poznaniu


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Wto 11:57, 10 Wrz 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 13:03, 21 Sie 2013    Temat postu: Olimpiady UTW

Tekst dotyczący Olimpiad Uniwersytetów Trzeciego Wieku, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze strony internetowej:
[link widoczny dla zalogowanych]

Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest organizowana co roku. Otwiera ją przemarsz reprezentacji olimpijskich poszczególnych UTW, a następnie sztafeta z ogniem olimpijskim. Kulminacją uroczystości jest zapalenie znicza olimpijskiego. Aktywni studenci UTW mają możliwość zmierzyć się w licznych dyscyplinach sportowych i przygotowanych konkursach. Zwykle zaplanowane są przełaje rowerowe, kajakarstwo, zawody lekkoatletyczne, turniej rektorów, zawody pływackie, tenis stołowy i ziemny, strzelnicowo, a nawet szachy i brydż. W 2013 r. obecny był również wieczorek integracyjny, można było również zaprezentować swój dorobek artystyczny.
Olimpiady odbywają się zawsze w Łazach w województwie śląskim. Zawodników może być jednak tylko 600, więc o obecności na Olimpiadzie decyduje kolejność zgłoszeń. Organizatorem V Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku był UTW w Łazach.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pon 10:27, 26 Sie 2013    Temat postu: Kampania "Woda dla Seniora"

Tekst dotyczący kampanii "Woda dla Seniora", opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej: mopr.szczecin.pl

Kampania „Woda dla Seniora” jest prowadzona od końca czerwca przez szczeciński Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Jest kierowana dla seniorów, którzy szczególnie podczas lata są narażeni na odwodnienie.
W ramach akcji pracownicy MOPR rozdawali seniorom butelkowaną wodę z etykietą kampanii oraz ulotki. Dla Senior Klubu działającego przy MOPR zorganizowano również spotkanie z rzecznikiem MOPR i przedstawicielką Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Osoby starsze dowiedziały się, dlaczego picie płynów (co najmniej 6 szklanek dziennie) jest tak istotne w czasie upałów.
Akcja jest rekomendowana przez Radę ds. Seniorów przy prezydencie Miasta Szczecin oraz Polskie Towarzystwo Gerontologiczne.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pon 10:29, 26 Sie 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pon 11:15, 26 Sie 2013    Temat postu: Projekt Akademia Twórczego Seniora

Tekst dotyczący projektu Akademia Twórczego Seniora, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Akademia Twórczego Seniora to projekt Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, który oferuje różnorodne formy spędzania czasu wolnego osobom starszym. Seniorzy mają możliwość uczestniczenia wwarsztatach, kursach, spotkaniach i wspólnych działaniach artystycznych, których celem jest ich aktywizacja kulturalna i twórcza.
W października 2013 r. zaczną działać warsztaty tworzenia biżuterii, których uczestnicy dowiedzą się, jakie są zasady komponowania elementów i ich montażu. Wtedy również rozpoczną się warsztaty scrapbookingu – sztuki ręcznego ozdabiania stron albumów ze zdjęciami. Są one kierowane do osób powyżej 60 r. ż., które będą mogły dowiedzieć się, jakie są techniki i narzędzia dekorowania. Jednak już od lipca dwa razy w tygodniu spotykają się uczestnicy warsztatów z choreoterapii. Ich celem jest odkrycie własnego potencjału twórczego i możliwości ciała poprzez poznane techniki tańca. Zajęcia są o niskiej i umiarkowanej intensywności, nie wymagają również zapamiętywania kolejnych układów.
Ponadto, projekt obejmuje Salon Literacko Muzyczny promujący ważne zjawiska kulturalne oraz Spotkania z Piosenką – cykliczne imprezy skierowane dla miłośników polskich piosenek.
W Nowohuckim Centrum Kultury można również zobaczyć wystawy i wysłuchać wykładów z zakresu psychologii, religii, filozofii czy kultury. Wszystkie te wydarzenia są bezpłatne. Projekt Akademia Twórczego Seniora dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pon 11:49, 26 Sie 2013    Temat postu: Punkt Informacyjny dla Seniorów

Tekst dotyczący Punktów Informacyjnych dla Seniora, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze strony internetowej: senior.org.pl

Projekt „Punkt Informacyjny dla Seniorów” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Senior na Czasie”. Był on dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013. Obejmował stworzenie dwóch Punktów Informacyjnych dla Seniorów – w Krakowie i Tarnowie. W punktach odbywały się cotygodniowe kilkugodzinne dyżury oraz konsultacje psychologiczne i dotyczące nowych technologii.
Osoby dyżurujące udzielały informacji na temat aktualnych wydarzeń w Krakowie i Tarnowie oraz projektów i imprez organizowanych z myślą o seniorach, kursów i warsztatów, w których mogą wziąć udział, czy różnych organizacji. Punkty promowały również Miejsca Przyjazne Seniorom.
Punkty można było odwiedzić osobiście, zadzwonić, lub napisać wiadomość elektroniczną. Jednak razem z zakończeniem projektu Punkty zostały zamknięte 1 lipca 2013 r. Wciąż działa strona tarnowskiego punktu informacyjnego: senior.org.pl/tarnowski/.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pon 12:52, 26 Sie 2013    Temat postu: "Seniorzy w akcji"

Tekst dotyczący programu "Seniorzy w akcji", opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie strony internetowej [link widoczny dla zalogowanych]

„Seniorzy w akcji” to ogólnopolski konkurs dotacyjny realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, finansowany zaś ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Program opiera się na przekonaniu, iż niektóre osoby dopiero na emeryturze mają czas i odpowiednią wiedzę, aby zrealizować swoje marzenia. Stąd poszukiwane są aktywne osoby powyżej 60 r. ż., które chcą działać na rzecz innych osób, rozwijając swoje zainteresowania. Mają one przedstawić swój projekt – samodzielnie lub we współpracy z osobą między 18 a 35 r. ż. – który następnie będzie walczyć o wsparcie finansowe w wysokości od 5 000 do 12 000 zł.
Program ma jednak przede wszystkim na celu ukazanie seniorów jako osób aktywnych, inicjujących ciekawe przedsięwzięcia, pomagających w rozwiązaniu lokalnych problemów, promujących współpracę międzypokoleniową oraz wolontariat osób starszych.
Seniorzy nie muszą posiadać doświadczenia w zakresie przygotowywania wniosków o dotacje. Na początku trzeba było wysłać krótki list intencyjny. Następnie wybrane zostały najciekawsze propozycje, których autorzy zaproszeni zostali na kilkudniowe warsztaty, podczas których można było dopracować projekt. Co więcej, miał być on przygotowywany razem z wybraną organizacją nienastawioną na zysk.
Program przewiduje również możliwość wizyt studyjnych projektów nagrodzonych w konkursie dla jego uczestników. Ponadto, realizatorzy nagrodzonych projektów mogą skorzystać z pomocy trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów, którzy poprowadzą warsztaty muzyczne, filmowe, fotograficzne czy teatralne.
Konkurs „Seniorzy w akcji” skierowany jest również do Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których liderzy i słuchacze mają szansę uczestniczyć w warsztatach z zakresu nowych metod edukacji i zarządzania. Przeprowadzony również został projekt „ZOOM na Uniwersytety Trzeciego Wieku”, którego celem było poznanie środowiska UTW oraz konkurs „Seniorzy w akcji. UTW dla społeczności”, którego celem było nagrodzenie dobrych praktyk zaangażowania Uniwersytetów w lokalną społeczność.
W całej Polsce realizacja 33 projektów z konkursu „Seniorzy w akcji” trwała do końca czerwca 2013.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pon 13:43, 26 Sie 2013    Temat postu: Przykłady projektów z programu "Seniorzy w akcji"

Tekst dotyczący przykładów projektów z programu "Seniorzy w akcji", opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

- Seniorie Główczyckie
Jest to projekt Teresy Janusewicz oraz Pawła Żmudy przeznaczony dla Główczyc. Ma on na celu odnalezienie historii terenu oraz uaktywnienie najstarszych mieszkańców. Realizatorzy mają również nadzieję zintegrować mieszkańców i zachęcić ich do działań na rzecz lokalnej społeczności. Projekt obejmuje odnalezienie najstarszych mieszkańców przez grupę seniorów i młodych wolontariuszy po warsztatach filmowych i fotograficznych, którzy opowiedzą o historii terenu. Każda opowieść zostanie nagrana oraz sfilmowana, a opowiadający sportretowany. Młodzież gimnazjalna pracująca w gazetce zredaguje opisaną przeszłość, powstanie również wystawa portretów wspominających i film dokumentalny.

- Czytajki – zabawa z książką
Projekt Wandy Wilanowskiej ze Szprotawy obejmuje cotygodniowe spotkania seniorów i przedszkolaków, w ramach których osoby starsze będą czytać fragment wybranej bajki, a dzieci narysują do niej ilustrację. Spotkanie to może również doprowadzić do powstania całkiem nowej opowieści, która zostanie następnie opracowana i wydana w około 100 sztukach. Pozostałe utwory zostaną wykonane jako przedstawienie teatralne, kukiełkowe lub film animowany.
Celem projektu jest przede wszystkim zainteresowanie dzieci książkami oraz zaangażowanie seniorów.

- Multi-reportaż – Bielsko-Biała w oczach mieszkańców i świata
Jest to projekt Sotyrysa Papucis i Marijy Zhyltsova, którzy planują spotkać grupę starszych mieszkańców Bielsko-Białej i młodych obcokrajowców i wspólnie naszkicować obraz swojego miasta. Uczestnicy będą mieli szansę wziąć udział w warsztatach kodów kulturowych, realizacji zdjęć i filmów, aby następnie samodzielnie stworzyć filmy i zdjęcia na temat Bielsko-Białej, przybliżając jednocześnie kulturę polską obcokrajowcom.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna -> Dobre Przykłady Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin