Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna www.akadseniora.fora.pl
Forum Aktywnego Seniora
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rady Seniorów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna -> Dobre Przykłady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pią 10:13, 19 Lip 2013    Temat postu: Rady Seniorów

Czym zajmują się rady Seniorów w Polsce i za granicą? Na jakie decyzje mają wpływ? Jakimi problemami się zajmują?

Do końca 2012 roku w Polsce powstało 27 rad seniorów. To kilkunastu reprezentantów - seniorów, najczęściej przedstawicieli organizacji pozarządowych. W posiedzeniach niektórych rad biorą także udział urzędnicy i radni miejscy. Seniorzy zajmują się szerokim wachlarzem zagadnień - od zmiany wizerunku osób starszych w mediach po powiększenie czcionki rozkładów autobusowych i zwiększenie ilości ławek.
Rady pełnią cotygodniowe dyżury, podczas których seniorzy osobiście i telefonicznie zgłaszają problemy i pomysły. To one stanowią bazę do prac Rady.
Bardzo ważni są też "pomocnicy rady" - osoby które deklarują pomoc w określonych kwestiach, a Rada pozostaje z nimi w stałym kontakcie.
(za: seniorzywakcji.blogspot)
Polecamy ciekawy artykuł na ten temat na: [link widoczny dla zalogowanych]

W tym temacie będziemy opisywać, jak działają istniejące już Rady Seniorów - jakie są ich umocowania prawne, osiągnięcia i tematyka, którą podejmują.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Czw 13:57, 29 Sie 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 11:52, 24 Lip 2013    Temat postu: Wrocławska Rada Seniorów

Na początek - tekst o drugiej najstarszej polskiej Radzie Seniorów, z Wrocławia.
Tekst opracowany przez Alberta Bylicę na podstawie informacji ze strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Wrocławska Rada do spraw seniorów powstała w grudniu roku 2009, kadencja Rady trwa dwa lata. Druga Kadencja rozpoczęła się z dniem 7 marca 2012r. Nominacja dla pierwszych dwunastu członków rady została wręczona przez prezydenta Wrocławia Rafała Dudkiewicza. Przewodniczącym Rady został profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Stanisław Kłopot, zaś większość członków rady to działacze organizacji pozarządowych. Do obowiązków rady należy „określanie priorytetów i potrzeb osób w wieku senioralnym oraz przedstawienie wniosków dotyczących działań na rzecz seniorów”. Realizacje tych obowiązków można zaobserwować przyglądając się liście inicjatyw podjętych przez radę.
Spektrum jej działalności jest szerokie. Należy tu wspomnieć o zainicjowaniu współpracy Wrocławskiej rady do spraw seniorów z radami z całej polski. Na mocy tej współpracy 17 października 2011 roku miała miejsce I Ogólnopolska Debata Rad Seniorów. Udział w niej wzięły rady seniorów miast takich jak: Gdańsk, Skierniewice, Dolny Śląsk, Krotoszyn, Częstochowa, Białystok, Poznań oraz Wrocław.
Rada zajmuje się również działaniami mającymi bezpośredni wpływ na jakość życia wrocławskich seniorów. Przykładem jest porozumienie z Wydziałem Transportu i Urzędu Miasta mające na celu zmianę czcionki rozkładów jazdy, warsztaty obsługi biletomatów oraz automatów UrbanCard czy instalacja tzw. „białych ławeczek” na przystankach nieposiadających wiat, a będących często wykorzystywanych przez seniorów.
Rada podjęła również rozmowy z Dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej w celu stworzenia miejsc aktywnego wypoczynku dla Seniorów we wrocławskich parkach czy powołanie Klubu Wolontariusza Seniora zrzeszającego około 30 osób.
Rada pełni dla władz Miasta wyłącznie funkcję doradczo – opiniującą jednak w planach na przyszłość wysuwany jest postulat udziału przedstawiciela Rady Seniorów w sesjach Rady Miasta czy wybranych posiedzeniach komisji Rady Miasta.
Takie zadania Rada stawiała przed sobą kończąc I kadencje.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 11:53, 24 Lip 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 9:59, 30 Lip 2013    Temat postu: Miejska Rada Seniorów Poznań

Tekst dotyczący Miejskiej Rady Seniorów z Poznania
Tekst opracowany przez Alberta Bylicę bazując na informacjach ze strony [link widoczny dla zalogowanych]

Miejska Rada Seniorów w Poznaniu jest jedną z najstarszych działających w Polsce. Powołana została w dniu 25 października 2007 roku, na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem do osobowego składu Rady mającego kadencję taką, jak Rada Miejska w Poznaniu. Obecnie rada jest w trakcie 2 kadencji, która rozpoczęła się 30 sierpnia 2011 roku. Rada jest „organem, doradczym, opiniodawczym i inicjatywnym w strukturze władz miejskich” . Obowiązki rady zostały określone w 7 punktowej liście :
 1. Ścisła współpraca z władzami Miasta przy rozstrzyganiu o istotnych oczekiwaniach i potrzebach ludzi starszych.
 2. Przedstawienie propozycji w zakresie ustalania priorytetowych zadań w perspektywie krótko- i długookresowej oraz inicjowanie działań na rzecz seniorów.
 3. Monitorowanie potrzeb poznańskich seniorów.
 4. Wydawanie opinii i formułowanie wniosków, służących rozwojowi działalności na rzecz seniorów.
 5. Zgłaszanie uwag do aktów prawa miejscowego.
 6. Inicjowanie działań mających na celu upowszechnianie współpracy Miasta Poznania ze środowiskiem osób starszych.
7. Informowanie społeczności miasta o szczególnych kierunkach działalności podejmowanych przez służby miejskie i partnerów pozarządowych na rzecz środowiska seniorów.

Rada posiada szeroki zakres obowiązków swojego działania, co również przekłada się na faktycznie możliwości realizacji swoich inicjatyw.
W skład rady wchodzi 15 osób, w tym 9 osób to seniorzy wybrani przez przedstawicieli trzeciego sektora spośród organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów, 3 osoby to przedstawiciele Rady Miasta i kolejne 3 to przedstawiciele Prezydenta Miasta Poznania.

Jeśli chodzi zaś o inicjatywy należy powiedzieć o jednym z większych projektów, jakie podejmowała MRSwP mianowicie stworzenie Centrum Inicjatyw Senioralnych. Centrum to ma na celu rzeczy takie jak „poprawa jakości życia seniorów, w tym zwiększenie ich uczestnictwa w życiu społecznym, szczególnie w obszarze edukacji, zdrowia, kultury
i sztuki.” . Centrum brało udział w wielu inicjatywach jedną z nich jest „SeniorWFormie” jest to kampania mająca na celu aktywizacje sportową Seniorów. W ramach programu CIS co miesiąc promuje inną dyscyplinę sportową przyjazną dla seniora. Promowanie to nie polega wyłącznie na instrukcjach dotyczących danego ćwiczenia, ale także - wpływie danych ćwiczeń na organizm danej osoby, czy informacje o placówkach świadczących usługi związanymi z aktywnością. Lipiec jest miesiącem Jogi.

Kolejną bardzo interesującą inicjatywą są „Senioralia”, CIS wraz z czterema Uniwersytetami Trzeciego Wieku przyczyniło się do stworzenia Senioraliów , uroczystości mającej charakter kulturowo-edukacyjny, skierowanej do mieszkańców Poznania i okolic. Tradycja ta rozpoczęła się w październiku 2011 r. Senioralia podobnie jak Juwenalia rozpoczynają się wręczeniem kluczy od miasta przez Prezydenta Miasta na schodach Ratusza, aby następnie rozpocząć kolorowy pochód Seniorów ulicami miasta kierujący się do miejsca przeznaczonego na koncert, przygotowany we współpracy z Wydziałem Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania. Następstwem inauguracji jest miesiąc bezpłatnych otwartych wykładów skierowanych do osób starszych.

Inną inicjatywą Centrum Inicjatyw Senioralnych jest projekt „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Program ten ma na celu stworzenie listy sklepów, kawiarni, instytucji kulturalnych, użytku publicznego etc. będących dostosowanych do potrzeb seniorów (w kwestiach takich jak np. zniżki, czy architektura).

Należy wspomnieć również o partnerstwie CIS, podczas odbywających się w Poznaniu targów „aktywni 50+” skupiających się na usługach skierowanych do osób powyżej 50. roku życia, czy o realizacji filmu „Drogi Dwudziestoletni…” na potrzeby Międzynarodowej Konferencji Solidarności Międzypokoleniowej.

Link do filmu "Drogi Dwudziestolaktu..." : https://www.youtube.com/watch?v=Qq6tSvY6O24


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Wto 10:02, 30 Lip 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 9:50, 13 Sie 2013    Temat postu: Rada ds. Seniorów - Leszno

Tekst dotyczący Leszczyńskiej Rady ds. Seniorów, opracowany przez Alberta Bylicę na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych] .

Leszczyńska Rada ds. Seniorów powstała 21 stycznia br., w jej składzie zasiada 20 członków będących przedstawicielami różnych grup reprezentujących osoby starsze m. in. Rencistów, Emerytów, czy instytucje realizujące zadania na ich rzecz. Kadencja Rady trwa 3 lata, na jej czele zasiada Urszula Osiejewska, była dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Lesznie, Wiceprzewodniczącą została Grażyna Fil natomiast Sekretarzem Krystyna Grzesiak. Rada jest organem opiniującym oraz doradczym prezydenta Leszna. Obowiązki Rady zostały określone następująco „integracja i wspieranie środowiska seniorów oraz reprezentowanie ich interesów” oraz dalej „Rada skupiać się będzie na określaniu priorytetowych potrzeb i problemów, z jakimi borykają się osoby starsze. Ma też za zadanie inicjowanie, opiniowanie, doradzanie i wspieranie w sprawach dotyczących poprawy, jakości życia seniorów.”
Rada Seniorów dotychczas spotkała się 2 razy, mimo to podczas tych spotkań ustalone zostały inicjatywy, jakie mają zamiar realizować. Pierwszą inicjatywą jest powołanie grupy wolontariuszy, będącej odpowiedzialną za pomoc seniorom. Nie chodzi tu jednak zawsze o faktyczną pomoc w danej sytuacji, ale czasem o rozmowę czy samo towarzystwo drugiej osoby. Kolejną inicjatywą jest wprowadzenie do pracy opiekunek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, w dni wolne. Opiekunki te odpowiedzialne są m.in. za dostarczanie obiadów, „ Samotnej osobie nikt w soboty i niedziele nie przyniesie obiadu i to właśnie chcemy zmienić – mówi Urszula Osiejewska, przewodnicząca Leszczyńskiej Rady Seniorów”.
Następnymi projektami na rzecz Seniorów są bezpłatna pomoc prawna dla Seniorów tj. przedłużenie działania Biura Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej, obecnie działającego na mocy Unijnego Projektu(kończącego się we wrześniu), oraz uruchomienie telefonu, pod którym raz w tygodniu będzie można skontaktować się z prawnikami, innymi specjalistami czy samymi Radymi. Rada seniorów nawołuje również, aby w najbardziej uczęszczanych przez seniorów miejscach powstały ławeczki z oparciami.
Finalną propozycją jest stworzenie programu promocyjno-informacyjnego mającego na celu powiadamianie o kwestiach szczególnie istotnych dla Seniorów (profilaktyczno-zdrowotnych, finansowych czy dotyczących ich własnego bezpieczeństwa).
Rada obecnie złożyła swoje propozycje na ręce prezydenta Leszna.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 9:53, 13 Sie 2013    Temat postu: Bolesławicka Rada ds. Seniorów

Tekst dotyczący Bolesławickiej Rady ds. Seniorów, opracowany przez
Alberta Bylicę na podstawie informacji zawartych na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Bolesławicka Rada ds. Seniorów, powstała 22 Grudnia 2009 roku, powołana została na kadencje dwóch lat. Rada obecnie jest w trakcie trwania drugiej kadencji. Członkowie rady zostali wybrani przez Prezydenta Miasta Bolesławiec spośród „osób reprezentujących i zgłoszonych przez instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, w tym jednostki kościelne oraz uczelnie, których działalność statutowa obejmuje obszar działań na rzecz osób starszych” .
Na początku przedstawienia informacji o samej Radzie, chciałbym również wspomnieć , że strona internetowa Bolesławickiej Rady ds. Seniorów jest najlepszą i najbardziej przystosowaną dla Seniorów i nie tylko. Aby się o tym przekonać odsyłam: [link widoczny dla zalogowanych]
Przechodząc jednak do inicjatyw realizowanych przez Radę najważniejszym z nich jest program edukacyjny kształtujący więzi międzypokoleniowe „Młodzi wolontariusze- Seniorom”. W ramach tego programu stworzono szkolenia komputerowe przeznaczone dla Seniorów. Szkolenia te jednak oprócz samych wartości edukacyjnych, jakie niosą posiadają również specyficzną formę tj. Seniorzy w trakcie szkolenia nauczani są nie przez wyznaczonych do tego specjalistów a młodzież gimnazjalną. Szkolenia mają na celu naukę podstawowych funkcji obsługi komputera takich jak obsługa klawiatury, używanie dużych i małych liter, przeglądanie zdjęć, czy korzystanie z Internetu oraz wyszukiwarki Google. Dzięki swojej formie, kurs ten oprócz pozyskania samych umiejętności obsługi komputera pozwala na poznanie Seniorom osób z innego pokolenia wiekowego i vice versa.. W ramach tego projektu opracowana również 2 konkursy skierowane do młodzieży, pierwszy dotyczący tworzenia imiennej kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi od młodzieży do Seniorów, czy większy konkurs skierowany do młodzieży licealnej, „Co mógłbym zrobić dla seniora w moim środowisku?”. Konkurs ten skierowany do młodzieży traktowanej jednak, jako dane Licea, polega na zaprojektowaniu oraz wdrożeniu danej inicjatywy. Szkoły w najlepszej inicjatywy wygrywają nagrodę od prezydenta.
Rada również zajmuje się oceną programów obecnie realizowanych na rzecz seniorów na terenie Miasta Bolesławiec. Jako ciekawostkę należy również wspomnieć o znajdującej się na stronie zakładce „Mapa Socjalna Seniora”, przedstawiającej organizacje działające dla seniorów na terenie miasta.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 11:27, 20 Sie 2013    Temat postu: Rada Seniorów w Nysie

Tekst dotyczący Rady Seniorów w Nysie, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych]

Rada Seniorów w Nysie została powołana 23 sierpnia 2012 r. Składa się z 23 osób powyżej 50 r. ż., będących członkami „organizacji, reprezentujących środowiska seniorów, emerytów, rencistów oraz instytucji realizujących na ich rzecz działania”. Wybory do Rady są zarządzane przez Burmistrza Nysy, kadencja trwa 4 lata.
Celem Rady jest „służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec władz samorządowych”. Ma ona integrować i wspierać środowiska osób starszych oraz reprezentować ich interesy, a także promować aktywność i zdrowie seniorów. Do jej zadań należy również budowanie pozytywnego wizerunku osób starszych, umocnienie międzypokoleniowych więzi społecznych oraz propagowanie kultury i edukacji w tej grupie społecznej.
Rada zajęła się m.in. powstaniem Strategii na rzecz Seniorów, która ma przyczynić się do aktywizacji osób starszych i zachęcać je do zdrowego stylu życia. Strategia ma również dotyczyć współpracy z instytucjami i organizacjami w zakresie udzielania pomocy osobom starszym, systemu usług opiekuńczych, edukacji czy propagowania idei wolontariatu.
Rada zastanawiała się również nad wprowadzeniem systemu teleopieki, powszechnego w krajach Europy Zachodniej. Jest to sieć komunikacyjna dla osób starszych, które będą wyposażone w „specjalne aparaty telefoniczne, mające połączenie z centrum operacyjno-alarmowym”. Ponadto, zgłoszone zostały propozycje ulg dla seniorów w placówkach kultury oraz prac i remontów w mieście.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 11:31, 20 Sie 2013    Temat postu: Elbląska Rada Seniorów

Tekst dotyczący Elbląskiej Rady Seniorów, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Elbląska Rada Seniorów powstała 14 marca 2012 r., zastępując Radę Pomocy Seniorom. Składa się z 13 nieuregulowanych prawnie osób, z wyjątkiem przewodniczącego, którym ma być Pełnomocnik Prezydenta ds. seniorów.
Jej zadaniem jest koordynacja działań podejmowanych na rzecz osób starszych w Elblągu. W szczególności zajmuje się integracją środowiska seniorów, opiniowaniem i koordynowaniem działań na rzecz osób niepełnosprawnych, wskazywaniem kierunku działania instytucjom pomagającym osobom starszym oraz pomocą w pozyskiwaniu środków finansowych dla poszczególnych organizacji.
Rada planuje partnerstwo z Miejskim Centrum Wolontariatu w celu zaangażowania w wolontariat seniorów.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Śro 9:09, 21 Sie 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 11:34, 20 Sie 2013    Temat postu: Gdańska Rada ds. Seniorów

Tekst dotyczący Gdańskiej Rady ds. Seniorów, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie informacji ze stron internetowych: [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

10 października 2007 r. powstała Gdańska Rada Seniorów. Została ona przemianowana w 2011 r., wraz z rozpoczęciem drugiej czteroletniej kadencji, na Gdańską Radę ds. Seniorów.
Rada jest organem doradczym Prezydenta w sprawach dotyczących osób starszych. Składa się z co najwyżej 15 członków powołanych przez Prezydenta spośród przedstawicieli organizacji zrzeszających osoby starsze, przedstawicieli organizacji społecznych działających na rzecz osób starszych, niezrzeszonych mieszkańców Gdańska będących specjalistami np. z zakresu opieki medycznej, kultury czy sportu, luz z przedstawicieli instytucji publicznych, które zajmują się m.in. problemami osób starszych.
Celem Rady jest „integracja i wspieranie środowiska osób starszych oraz reprezentowanie zbiorowych interesów tych osób na zewnątrz.” Do jej zadań należy więc inicjowanie działań, które zapewnią taką integrację oraz potrzeby osób starszych, wykorzystają ich czas oraz potencjał, zwłaszcza w dziedzinie sportu, kultury i edukacji. Ponadto ma ona opiniować rozwiązania prawne dotyczące seniorów oraz prowadzić doradztwo dotyczące tej kwestii. Przedstawiciele Rady powinni również brać udział w sesjach Rady Miasta Gdańska i współpracować z organizacjami i instytucjami, które zajmują się problemami osób starszych.
Dzięki konsultacji z Gdańską Radą ds. Seniorów powstał Informator dla gdańskich seniorów, ich rodzin i opiekunów. Jego celem było przede wszystkim poszerzenie i upowszechnienie informacji dla seniorów. Informator zachęca osoby starsze do nauki, bycia aktywnym oraz dbania o zdrowie i urodę, podając informacje o różnych instytucjach i organizacjach, które zajmują się takimi kwestiami. Informator powstał na rok 2010, planowane jest jednak nowe wydanie.
Gdańska Rada ds. Seniorów zaczęła również przygotowywać badania socjologiczne dotyczące seniorów oraz organizować konkurs dla szkół, którego celem jest budowanie więzi międzypokoleniowej oraz uczenie szacunku dla osób starszych. Ponadto, Rada wskazała na konieczność powołania Pełnomocnika ds. Seniorów, co nastąpiło 30 września 2011 r.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 11:36, 20 Sie 2013    Temat postu: Rada Seniorów Gminy Międzychód

Tekst dotyczący Rady Seniorów Gminy Międzychód, opracowany przez Małgorzatę Kutypę na podstawie strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych]

Rada Seniorów gminy Międzychód została powołana 10 czerwca 2011 r. Jest to ciało doradczo – opiniodawcze burmistrza Międzychodu. Liczba członków powinna wynosić 8 do 12 osób, które są przedstawicielami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Sybiraków, Klubów Seniora: „Złoty Wiek”, „Wrzos”, „Millenium”, Związku Nauczycielstwa Polskiego – Koło Seniorów lub Rady Miejskiej. Może jednak zostać poszerzona o przedstawicieli innych organizacji, jeśli wyrazi na to zgodę.
Rada spotyka się 2 – 4 razy w roku. Wyraża wtedy swoje stanowisko w sprawach „aktywizacji osób starszych, niepełnosprawności, kalendarza imprez organizowanych przez organizacje seniorów, planów rozwoju gminy, historii regionu”.
Radzie udało się zwrócić uwagę na problemy w mieście, np. na brak dostępu do pomostów na Jeziorze Mierzyńskim oraz na stare śmieciowisko na Dzięcielinie. Apelowała również o utrwalanie lokalnej historii i utworzenie bazy magazynowej Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Czw 13:55, 29 Sie 2013    Temat postu:

Kolejna Rada Seniorów może powstać także w Radomiu: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 17:21, 28 Lip 2015    Temat postu:

Rady zawsze wskazane.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akadseniora.fora.pl Strona Główna -> Dobre Przykłady Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin